April 13, 2019

JAS DEPRESIJA KALBA UŽ SAVE. AŠ. MAN. MANO.

Kartais geriau prabilti JOS vardu ir atsitraukus iš šono pajausti, ką JI reiškia sergančiam. Kad labiau suprastų aplinkiniai, šeima, artimieji. Nes patikėkit manimi, žmonės, nesusidūrę su JA, sunkiai suvokia, kas JI.

Labas, mano vardas Depresijos ir Nerimo sutrikimas. Kai kurie, kas pažįsta mane jau ilgesnį laiką, mane vadina tiesiog Depresija. Aš esu nematoma liga, kuri atakuoja tavo simpatinę nervų sistemą.
Aš šiuo metu valdau tavo gyvenimą. Jeigu tu įsileidai mane, tu turbūt tikiesi kuo greičiau pasveikti, bet nerandi dažniausiai tinkamo gydymo. Aš tokia ‘sneaky’ – nepasirodau tavo kraujo tyrimų rezultatuose, Xrays testuose, magnetinis rezonansas manęs negali irgi aptikti. Praktiškai, nėra jokio testo ar tyrimo, kuris mane nustatytų. Aplinkiniai manęs nemato ir negirdi, bet TAVO kūnas jaučia. Aš galiu užklupti tave bet kada ir bet kur. Ir aš tai padarysiu. PASTOVIAI.

Nuotraukos: Arnas Pranskūnas

Aš galiu sukelti tam tikrą skausmą, jeigu aš geros nuotaikos. Prisimeni, kada tu ir tavo energija šėlo kartu su tavimi, jūs linksminotės? Aš pagvelbiau tavo energiją ir išsekinau tave. Pabandyk dabar pasilinksminti. Kaip sekasi? Aš galiu atimti iš tavęs tą saldų miegą po 12 valandų šeštadieniais ir vietoj to – “užblūrinti” tavo smegenis ir padaryti taip, kad visai nesutelktum dėmesio, nesusikoncentruotum. Bet aš taip pat galiu padaryti, kad tu miegotum 24/7 ir visada jaustumeis be JĖGŲ.
Aš galiu sukelti drebulį tau iš vidaus ar šaltį ir karštį tavo kūne – visai panašiai, kaip kenti po siautulingo vakarėlio, tačiau man tai padaryti ne problema ir kasdien. O tuo tarpu visi kiti tave supantys žmonės jaučiasi kaip žmonės, nu normaliai.

Įsivaizduoji? Aš galiu tavo vieną galūnę pakeisti kita spalva, pavyzdžiui, kad pamėlynuotų ar, pavyzdžiui padaryti taip, kad jaustumeis super jautriai, jog atrodytų, kad tam nėra jokios priežasties. Sakai negaliu padaryti to, kad tavo rankos ar pėdos žliaugtų prakaitu, prakaituotų veidas ir vokai, išbrinktų viskas. Klysti. Ohhh… Ir negana, jeigu aš jau pradėjau nuo vienos tavo kūno dalies, nereiškia, kad aš negaliu keliauti ir veikti kitas tavo kūno dalis. Aš galiu ir turbūt aš tai padarysiu.

Aš galiu priversti tave jaustis neramiai sukeldama panikos atakas. Aš taip pat galiu sukelti tam tikras “mental” ligas. Ar tu pažįsti tas pašėlusias nuotaikų kaitas? Taip – tai aš. Verki be priežasties? Pyksti be priežasties? Tai vėlgi aš. Sunku turbūt būtų nepajausti beviltiškumo jausmo, kai aš nuolatos alsuoju tau į kūną. Aš galiu tave priversti rėkti garsiai, bet kuriuo metu – naktį ar dieną, bet kur, kur tu esi, nes aš galiu sukurti skausmą, kuris privers kažką “užbadyti tave peiliu”. Daryti tave išprotėjusia mane veža. Slenka plaukai, tavo nagai lūžinėja ir sausėja, aknė veide, neatpažįstama oda? O taip, ir dangus mane ne limitas.

Aš galiu tau priauginti svorį ir nesvarbu, ką tu valgai, ar ko nevalgai ir kiek sportuoji kartų per savaitę. Bet ką aš čia šneku, turbūt tu net menkiausiam sportui neturi jėgų. Cha, negalvok, kad aš taip pat negaliu ganėtinai greitai padėti tau per porą savaičių numesti daug kilogramų. Nediskriminuoju.
O jeigu tu suplanavai kažką “faino” ir lauki geros dienos, aš galiu tiesiog iš tavęs ją atimti. Tu neklausei manęs. Aš pasirinkau tave dėl įvairių priežasčių.

Nuotraukos: Arnas Pranskūnas

Aš girdžiu, kaip tu sakai savo daktarui ir bandai manimi atsikratyti, prašydamas jo vaistų ir gydymo plano. Tai mane juokina. Tik pabandyk. Tu eisi pas daug daktarų. O ką jie? Daugelis jų privers tave jaustis kaltai ar dar blogiau pasakys, kad tai nervai, tvarkykis galvą. Aš patvirtinsiu jiems, kad tu išprotėjusi, nes normalūs žmonės žino, kad tu negali turėti visų šių simptomų visame kūne ir šitaip vaikščioti, ir atrodyti kaip eilinis sveikas, normalus žmogus. Tau bus priskirti blogi vaistai, skausmo piliulės, migdomieji, o pasakius, kad kenti nuo nerimo ir depresijos – bus paskirti antidepresantai ir raminamieji (uspakajomsai, kaip mano močiutė sako). Kurie nebūtinai bus tinkami tau. 

Ir šiaip yra begalė variacijų, kaip aš galiu padaryti, kad tu sirgtum ir tas sąrašas nėra baigtinis – jeigu tavo visas kūnas staiga dorojasi su dalykais, kurių niekada gyvenime nebuvo prieš tai… Taip… Tai turbūt aš.

Dusulys ar oro trūkumas? Tai aš.
Kaulų “density”. Oh well. Aš.
Negali kontroliuoti savo kūno tempo?
Nuolatiniai „elektros šokai“. Taip – vėl mano bajeriai.
Aš sakiau tau, kad mano sąrašas nesibaigs niekada.

Tu gali masažuotis pasakius, kad tu tiesiog neužmiegi ar sportuoti pastoviai ir aš išeisiu. Tik trumpam.
Tau bus pasakyta, nu nagi „mąstyk pozityviai, juk gyvenimas gražus“. All right. O aš galvosiu, kokius šūdus čia visi šneka.
Tu būsi suspaustas nuo žmonių antpuolio ir jų motyvacinių šūksnių: „Viskas bus gerai“. Cha. Žinau, kad šie žodžiai tau vėžį varo.
Arba daugelis iš jų nepriims už rimtą, kai tu bandysi papasakoti, kiek praėjai daktarų, kokia aš esu užknisanti ir kaip aš tave išvarginau iki jau tiesioginio NEGALĖJIMO.
Ir turbūt dar gausi rekomendacijas apsilankyti pas psichiatrą.
Aš kartais priversiu tave abejoti savo sveikata. Aš leisiu apsvarstyti neįsivaizduojamus scenarijus. Pavyzdžiui, išsitirti nuo epilepsijos ar įlisti į magnetinio rezonanso “karstą”, kad paeiškotų smegenų auglio.
Tavo šeima, draugai ir bendradarbiai, visi tave išklausys, kol jie tiesiog pavargs išgirdę apie tai, kaip tu gali jaustis ir kaip aš galiu tave nualinti.
Net po to, kai paaiškinsi tiems, su kuriais reguliariai bendraujate, kad aš esu skausmingiausia žmogui žinoma liga ir neįmanoma jos išgydyti, jie pasakys tokius dalykus kaip „Tikiuosi, kad greit pasveiksi/atsigausi“.

Nuotraukos: Arnas Pranskūnas

Sakai, kad gali viską? Atimti Saulę. Energiją. Šviesą. Meilę. Jėgą. Miegą. Sveikatą?

Taip. Sutinku.

Bet nereiškia, kad AŠ negaliu atsiimti to atgal. Sugrąžinti viską į SAVO, o ne TAVO gyvenimą.

 

Tikiuosi patiko.

Su meile,

Jūsų JAS

19

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2019 Jonė Buivydaitė jonejas.com. Visos teisės saugomos.