April 19, 2020

PANIKOS ATAKOS. KAS JOS PER VIENOS IR KAIP SU JOMIS SUSIDRAUGAUTI?

Mirštu?! Ne, tai tik PANIKOS ATAKOS.

Šiandien – taip mėgstama sekmadieninė skaitalų diena. Pastebėjau, kad kai įkeldavau sekmadienį straipsnį – pasiekdavo jie daugiausia širdžių. Tad šiandien visas dėmesys Panikos Atakoms (angl. Panic Attacks). Kas jos per vienos? Kokie simptomai pasireiškia jų metu? Kaip atpažinti jas? Galų gale, kaip su jomis susidraugauti.

Visa rašliava yra paremta mano asmenine patirtimi. Ką aš jausdavau. Ką išgyvendavau. Su kokiomis praktikomis ir metodikomis susidurdavau individualiose ar grupinėse psichoterapijose ar šiaip gyvenime. Visada atminkite, kad visi mes esame skirtingi ir ne visiems mano patirtis gali tikti ir pritikti Jums. Bet tikrai nepakenks.

KAS YRA PANIKOS ATAKA?

Aš pavadinčiau ją taip – smūginė, neplanuota diskomfortinė vidinė/emocinė būsena, kuri prasideda staigiai, o pasiekusi aukščiausią tašką, mažėja. Traukiasi. Siaurėja. Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Ji gali trukti vos 2 min. Ir dažniausiai ji trunka trumpai. Išimtiniais atvejais gali trukti ir ilgiau (pvz. nepertraukiamas drebėjimas). Maksimaliai man yra trukusi apie 25 min. Na o pradrebėjusi (prieš tris metus, kai nežinojau iš vis nieko, kas per velnias tos panikos atakos) esu apie 6h visą naktį.

Dažnai gaunu tokius klausimus: Ką jauti panikos atakos metu? Tai dalinuosi list’u, kuris susikaupė per mano visus išgyvenimus:

 • Aukštas širdies pulsas (ramybės būsenoje jis siekdavo iki 120 dūžių per minutę);
 • Oro trūkumas, jausmas, kad tuoj uždusi, norisi įkvėpti giliai, nors neišeina;
 • Įstrigusio gumulo/kamuoliuko pojūtis kaklo srityje;
 • Negalėjimas nuryti seilių;
 • Pykinimas, vėmimas, maudimas krūtinės ląstoje;
 • Galūnių nutirpimas, pojūtis, kad neturi rankų ar kojų;
 • Beprotiško nualpimo baimė (“fuck, tuoj krisiu”)
 • Karščio/šalčio pylimas;
 • Galvos svaigimas ir pusiausvyros sutrikimas (toks jausmas, kad esi belekaip priliuobęs);
 • Didelis prakaitavimas;
 • Drebulys;
 • Apskritai toks jausmas, kad tuoj užsilenksi/mirsi.

Jeigu jūs ar jūsų artimieji jautė kitus simptomus panikos atakų metu, būtinai lauksiu Jūsų pasidalinimų ir papildysiu šį sąrašą.

Auksinė mano taisyklė ir patarimas Jums: Svarbu yra atpažinti panikos ataką, atpažinus ją – nepasimesti ir nebijoti, įkalti sau į galvą, kad tuoj viskas praeis. Sau pasakyti, kad nemirsi. Įsisąmoninimas, kad tai laikina, tikrai padeda. Bet kartais iš to išgasčio, mes pamirštame, o tas pamiršimas tik prailgina diskomfortinę būseną ir didiną baimės pojūtį.

TIKRI GYVENIMO ĮVYKIAI – SITUACIJOS, KUOMET PATYRIAU PANIKOS ATAKAS

 • 2017 metų Rugsėjis. Naktis. Pradėjau purtytis. Tiesiogine to žodžio prasme. Drebėjau non stop. Širdis kalė taip, kad atrodė, jog tuoj išlips pro miegamojo langą. Po ranka neturėjau net suknisto valerijono/gudobelės lašiukų buteliuko. Nei Validol nei kitokio -Olio ar -Pamo (kalbu apie “uspakajomsų” trumpinius).
 • Tie patys metai. 22 h nakties. Negaliu nuryt seilių, skrandis stoja, pykina. Atrodo tuoj vemsiu. Neįkvepiu, dūstu. Pojūtis tikrai, kad tuoj užsilenksiu. Veža tėvai į ligoninę, kurioje pasakė, kad man panikos ataka. Kol nuvažiavau į ligoninę, panikos ataka jau buvo praėjusi (turbūt įsijungė saugumo jausmas, kad tuoj mane medikai išgelbės). Nu va ir įrodymas, išsigelbėjau pati, bent kažkaip nusramindama, medikai tiesiog išsiuntė namo.
 • Po to karto, niekad pas medikus nevažiuodavau, nes pati atpažindavau panikos atakas ir su jomis tvarkydavausi, kol visai, ačiū Dievui, išnyko.

KĄ DARYTI PANIKOS ATAKŲ METU? KAIP APSKRITAI RAMINTI IR VALYTI MINTIS, KAD JOS NET NEATEITŲ AR PRADINGTŲ?

 • Panikos atakų metu yra žiauriai svarbu nepasimesti, nepanikuoti ir įsikalti sau į galvą, kad viskas tuoj praeis;
 • Man asmeniškai labai padėjo kvėpavimas, dalinuosi mini praktika ir tokiu skaičiavimu: 4-6, 4-8, 4-12. Per 4s įkvepiame – per 6s iškvepiame ir didiname iškvėpimus iki 12 s.
 • Pilvinis kvėpavimas. Įkvepiant – pilvas išsipučia, iškvepiant – susitraukia. Ir taip geras 3-5 min.
 • Vienareikšmiškai apsivalyti mintims ir nusiraminimui man padėjo meditacijos. Pradėjau nuo Beginner Lygio. Tad tiesiog galite atsigulti į Nevygėlio pozą (Jogoje – ŠAVASANA) – kas nežinote – aiškinu buitiškai: gulame ant nugaros, nenaudojame jokių pagalvėlių, rankos plačiai, delnai į viršų, kojos plačiai. Ir Relax. Geriausiai pasileisti kažkokią meditacinę/relax muziką ar mantrą iš Youtube. Man labai patinka klausytis šių (dalinuosi savo Youtube išsisaugotu “For meditation part” grojaraščiu: https://www.youtube.com/playlist?list=PLoHrnSxANPxkNGyyDqKbKc72xXhX3dY2t).
 • Galima viską atlikti be jokios muzikos, tiesiog praeinant mintyse per visas savo kūno daleles. Pradedant nuo galvos ir baigiant kojų pirštais ar atvirkščiai (vadinamasis “Body Scan”). Visą laiką koncentruojantis į tai. Arba tiesiog koncentruojantis, pvz.: į pilvinį kvėpavimą.
 • Kartais pasitaiko, kad panikos ataka gali įvykti vairuojant. Užeina silpnumas, jausmas, kad tuoj nualpsi. Tai taip pat vadinama mini panikos ataka, kaip man aiškino psichoterapiautas. Tokiu atveju puikus būdas tai suvaldyti – nukreipti savo dėmesį į priekį važiuojančios mašinos numerius. Sudėti skaičius, tada juos sudauginti, prigalvoti įvairių žodžių iš raidžių, kurios yra numeryje. Tuomet mes įjungiame protą. Ir tam tikra prasme išjungiame emocijas/psichiką.
 • Panikos atakų metu paprastas nusiraminimo būdas yra lytėjimas/tapingas tam tikrų kūno taškų. Tam labai padeda EFT (emotional freedom technique). Aš esu išklausiusi 8h kursą, tad jeigu norėsite sužinoti plačiau, rašykite man.

Labai tikiuosi, kad šis straipsnis Jums bus naudingas ir pasidalinsite juo vieni su kitais.

O dabar linkiu ramaus likusio sekmadienio.

#stayhome

♥Jūsų JAS ♥

 

 

 

ę

11

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2019 Jonė Buivydaitė jonejas.com. Visos teisės saugomos.